Soyez realistes, demandez l’impossible.

Будьте реалістами - вимагайте неможливого!!


Орест Форко

Міткильвів

Система пасажирських перевезень по-львівськи

Із розвитком цивілізації чи не найважливіший потік пасажирів перевозить громадський транспорт. І тут ідеологічні чи системні відмінності не відігравали жодного значення – громадський транспорт потрібен. Зазначимо, що громадський транспорт у світі – це високоорганізована транспортна й логістична система, яка відповідає всім сучасним вимогам, реагує на поклики майбутнього, вирізняється пунктуальністю, зручністю та дешевизною. Основне й домінуюче призначення громадського транспорту в усіх без винятку європейських країнах – зручна для пасажирів система перевезень.

У нашій державі дещо інша ситуація. Зведення, які стосуються громадських перевезень, нагадують радше повідомлення з громадянської війни або локальних конфліктів: мікроавтобус протаранив вантажівку, на лінії працювало декілька п’яних водіїв, пасажирів перевозив шофер без досвіду та дозвільних документів – кого сьогодні здивують такі звістки? Варта подиву “вправність” майже всіх водіїв, яка дозволяє одночасно курити, розмовляти телефоном, рахувати гроші та рухатись у переповненому потоці транспорту з повним нехтуванням правил вуличного руху – це вже не поодинокі порушення, а радше норма щоденного життя.

Надприбутки 90 рр. швидко спонукали до заповнення цієї привабливої ніші ринку. Звичні всім маршрутні таксі та мікроавтобуси отримали абсолютне нове значення. Маршрутними таксі ставали будь-які транспортні засоби з більш ніж шістьома місцями для сидіння. Ось де попрацювала уява тих, хто давав дозволи (сертифікати), й тих, хто купував і переобладнував ці чуда техніки! Жодної зручності та максимальна місткість – лозунг моменту. Між сидіннями табуретного типу – 15 сантиметрів, між рядами трохи більше – аж 40. Непоказний постачальницький вантажний бус, який до цього понад десять років возив молоко або бакалію в Бельгії, за допомогою державних мужів і народних умільців перетворювали на автобус із 18-20 посадочними та стількома ж “висячо-стоячими” місцями. Біда, що й стояти теж немає як. Де подіти багаж – ваші проблеми. Як поміститися на сидінні шириною півметра – “менше жрати треба”, де аптечка – у водія. Де вогнегасник – там само. Там і квитки, і місце для куріння, постійні розмови, там і каса, й офіс. Очевидно, що не водій для пасажирів, як у всьому світі, а пасажири – лише засіб заробітку для водія.

Немає елементарної логіки, організації та ринку. Ринок, як відомо, не може функціонувати без конкуренції, щоденного змагання суб’єктів бізнесу за клієнтів та їхні гроші. Невже треба мати Гарвард, щоб зрозуміти: десять великих автобусів вирішать проблему будь-якого міського чи приміського маршруту, де нині сновигають півсотні й більше некомфортабельних мікроавтобусів? Для вулиць це краще? А для екології? А для пасажирів? А якщо спробуєте цивілізувати грошові потоки – це ж виявиться вигідним для міста, району чи області. Можна буде оновлювати парк автобусів, впорядковувати зупинки, організовувати рух. Але ж питання в жорстких, проте, на жаль, не вмілих руках. Чому так?

Для прикладу, Краків – місто, споріднене за проблемами та розміром зі Львовом. Єдина комунікаційна система міста з двома головними, можна сказати – вузловими транспортними центрами: вокзали та промисловий район. Робота електротранспорту й автобусного сполучення координована і пов’язана з графіком роботи підприємств та установ. Твердий і стабільний тариф на перевезення, мінімум пільгових пасажирів, чіткий і безапеляційний графік з урахуванням усіх нюансів життя міста. Автобуси майже всі місткі, сучасні, зручні й недорогі в обслуговуванні. Квитки, які дають змогу пересісти з маршруту на маршрут упродовж години – більше зазвичай і не треба. Зручні абонементи: триденні, тижневі, місячні, квартальні, корпоративні, туристичні, учнівські, пенсіонерські – але всі платні, з відповідними знижками. Штраф великий, дуже великий, безапеляційний, однак усе в руках незалежної, спеціально найнятої фірми. Не заплатиш штрафу – в суді можеш отримати значно жорсткіше покарання. Усі кошти надходять в один центр.

Хоче приватник працювати – мусить виконати кваліфікаційні умови: тип і вимоги до автобуса, стандартні колір транспортного засобу, форма одягу, обов’язкові квитки, суворе дотримання графіку й усі гроші – лише в розрахунковий центр. Пасажир не має відчувати різниці, яким автобусом він їде – приватним чи комунальним, має бути однаково зручно та комфортно. Підприємцеві ж платять за ретельно виконані рейси – ось у чому суть його послуги. А послуга перевезення пасажирів – це виняткова функція Об’єднаного комунального підприємства.

Скажу про ще одну таку “дрібницю”, яка своєю користю та зручністю мене вразила. В усіх великих містах на захід від Мостиськ, Рави-Руської, Чопа чи мого рідного Угнова курсують т. зв. “нічні автобуси”. Мало з яких міркувань громадянин може опинитися не у своєму районі після опівночі. Що, віддати все на поталу нічних таксистів? Це ж не всім по кишені, та й пасажира треба шанувати. Рішення просте, але яке ефективне! З періодичністю 1-2 рази на годину декілька автобусів за спеціальними маятниковими маршрутами то з’їдуться в центр, то роз’їдуться. Образно кажучи, до Сихова, Левандівки, у Винники чи на Топольну вас довезуть за подвійну вартість денного квитка. А слабо нашим так зробити?!

А в нас змін не буде – це точно, і річ не в бажанні, а в тих мільйонних сумах, які безконтрольно рухаються тіньовими потоками неорганізованих громадських перевезень. Візьміть у руки калькулятор і порахуйте, скількох пасажирів перевезе за день одна “маршрутка”. Помножте це на тариф, відніміть вартість бензину і вашу одноденну зарплату, ну, ще раз відмінусуйте таку ж суму (заміна гуми, ремонт, стоянка). Щось та й залишиться! А тепер перемножте на кількість “маршруток” у великому місті – це вже мільйонні суми. Мова ж лише про один день! І це без жодного обліку.

Як бачимо, ситуація абсурдна та непотрібна ні державі, ні громаді. А тим паче пасажирам. Але все залишається без змін. Щоправда, хочуть упорядкувати маршрути (читай – витіснити дрібних конкурентів), упорядкувати рух (не дати пасажирам змоги заїхати однією “маршруткою” до місця призначення) тощо. Видається, не так уже абсолютно влада відділена від цього нецивілізованого і не організованого бізнесу, схоже, є якась пуповина, яка пояснює цей дивний симбіоз.

Юрій Губені, подорожуючий профессорhttp://www.gazeta.lviv.ua/articles/2008/02/05/29120/Рекомендовать запись
Оцените пост:

Откуда приходят на эту запись за последний месяц   1 день 10 дней 30 дней

Нет данных

Показать смайлы
 

Комментариев: 8

Грустно...
угу, особливо враховуючи що попереднього начуправління транспортуминулого року спалили заживо у власній машині серед білого дня майже в центрі міста
ужас...что с людьми делается...
гонитва за шальним баблом рідко до добра доводить
В тему. За что останавливают гаишники: Дополнение к ч.12 КоАП 1. Вы слишком быстро остановились по требованию инспектора. Тормозной путь — 15 сантиметров. 2. Вы остановились по требованию инспектора ГАИ, стоящего к неположенном месте. 3. У вас неисправен антирадар. 4. Машина не оборудована стрекозятником. 5. Почему у вас очки тонированные? 6. В аптечке нет антиполицая. Значит, съеден! 7. Огнетушитель в салоне лежит не по фен-шую. 8. При подъезде вашей машины на расстояние 100 метров трубка позеленела. И радар запотел. 9. Собака в салоне несовершеннолетняя, а едет без специального детского сиденья. 10. Вы почему-то не отражаетесь в зеркале заднего вида. В аптечке нет чеснока. Да и поймать вас удалось только на серебряный радар. 11. Почему не помыли машину? Вы что, не видели на трассе моего сына с тряпкой и ведром? 12. Отказ подышать в третью трубочку крайне подозрителен. То, что две трубочки ничего не показали, еще ни о чем не говорит! 13. Человек в багажнике плохо упакован. И явно просрочен. 14. У вас слишком грязные мысли. Невозможно их прочесть. 15. Вы несвоевременно показали из окна средний палец. 16. Вы взглядом пересекли двойную сплошную линию. 17. У вас номера несчастливые.
гиги
Оресте, мені випадає періодично мандрувати. Скажу чесно, наша інфраструктура "добиває" постійно. Сервіс нормальний - так дорога мама рідна, дорога нормальна - транспорт лякає одним своїм виглядом. Весело коротше!
і не кажи

 Мітки

я у твіттері

клуб мандрівниківКалендар
Август
ПнВтСрЧтПтСбВск
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ОБОЗ.ua