Soyez realistes, demandez l’impossible.

Будьте реалістами - вимагайте неможливого!!


Орест Форко

Сванетія – «Країна тисячі веж»


Щоб потрапити туди нам довелось чимало попетляти   далеко не найкращою гірською дорогою (що для Грузії виняток) понад бурхливою річкою Інгурі. Однак красива, дика і таємнича Сванетія - древня земля серед гір Кавказу цього однозначно вартує.  Потрапити до неї було настільки важко, що грузинські царі там зберігали свою скарбницю  під час численних воєн. До середини 19 ст. Сванетія номінально була в складі Російської імперії, проте там не була присутня ні російська адміністрація, ні російська православна церква.Це  не дивно, адже  першу дорогу сюди збудували лише в  1930-х роках.   

В сучасний період, до 2004 року Сванетія була досить небезпечна для туристів через постійні збройні пограбування, однак новоорганізована поліція Саакашвілі і тут  зуміла навести порядок. Подейкують що найзатятіших ватажків банд було просто розстріляно, зате тепер тут іде активне будівництво туристичної інфраструктури.

Щоправда дорога до одного з найбільш високогірних селищ в Європі – Ушгулі  грунтова і досі  залишається доступною лише для джипів. Проте  завдяки  позадорожнім якостям нашої «конячки» і майстерності Олександра Лушина ми без проблем добрались і туди.))

 

 

Вежа для свана – не просто житло чи оборонне укріплення, це символ могутності роду, статус її власника, чим більше поверхів тим він шанованіший. Ці вежі неодноразово витримували величезні гірські лавини, в той час, як нові будинки були зруйновані вщент силами природи. Часто їм доводилось рятувати своїх хазяїв від поширеного тут древнього звичаю кровної помсти.

Кожен поверх вежі з окремим люком. До люка веде колода з зарубками, своєрідна драбина. По ній добираєшся до наступного поверху, але так, що спершу можеш просунути в люк тільки голову, а потім треба підтягуватися на руках, і тільки тоді потрапляєш на наступний поверх. Колоду при потребі втягували за собою, і тоді піднятися в вежу було вже неможливо. Люк не розташований  над люком і така конструкція виключає небезпеку наскрізного падіння.

Перший поверх служив зимовим приміщенням. Велика зала з однієї вузькою бійницею замість вікна. Уздовж стіни відгороджені різьбленими дерев'яними стінками приміщення для худоби. В сванському будинку-фортеці худоба завжди перебувала при людях, щоб у разі нападу вороги не могли її захопити прирікши свана на голодну смерть. Крім того за  приміщеннями для худоби розташовуються спальні місця. Тепло, що виходить від корів разом з теплом вогнища не дає взимку замерзнути. Уздовж іншої стіни стоять різьблені шафи для посуду і продуктів.

Посередині залу горіло вогнище, над ним була повішена велика кам'яна плита щоб уникнути пожежі.. Дим від вогню виходить через вікно-щілину у верхнє приміщення, а там через дах. Біля вогнища встановлена ​​на тринозі або іншій підставці інша плита, поменше розміром . На ній пекли коржі.

У вогнища прикрашений дерев'яною різьбою крісло-трон глави сім'ї. Проти нього місце для дітей, а з боків розташовуються дерев'яні дивани, теж в різьбленні, по один бік-для чоловіків, по іншу - для жінок.

Літнє приміщення розташовувалося над першим поверхом. Взимку тут був сінник.

Також у  сванському  будинку були  підземелля. Тут тримали  полонених та боржників або інших людей що отримували таке покарання – наприклад хулігана-сина).

В Сванетії своя мова – сванська. Ця мова передається з вуст в уста, писемності ця мова не має. Стверджують що сванська мова є найбільш близькою до протогрузинської мови, а свани – найдревніша народність Грузії.

Тут досі переважає натуральне господарство і технічний пргрес ще не ступив сюди своєю залізною пятою.

Альпінізм – в крові у сванів. Сванетія - батьківщина Міші Хергіані – легенди радянського альпінізму семиразового чемпіона СССР. За своє вміння з неймовірною швидкістю проходити складні скельні маршрути він отримав від англійських альпіністів прізвисько «Тигр скель». В рідному домі Хергіані в Местія організовано меморіальний Будинок-музей.

Також ми побували в прекрасному приватному музеї. власник якого розказав і про Ушгулі і про  Хергіані і про те як взимку можна в снігоступах вполювати білу лисицю. І звісно ж не обійшлось без щедро накритого столу та традиційних грузинських напоїв та страв.))))

Сванетія – те місце де вартує побувати і куди хочеться повертатись.Рекомендовать запись
Оцените пост:

Откуда приходят на эту запись за последний месяц   1 день 10 дней 30 дней

Нет данных


нічо , там якраз інфраструктуру дороблять за рік)
  • (0/0)
Кому она нужна? Я же в горы собирался
там є куди піднятись)
  • (0/0)

 Мітки

я у твіттері

клуб мандрівниківКалендар
Август
ПнВтСрЧтПтСбВск
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ОБОЗ.ua